1 Ayet 1 Hadis
Takvim
Hava Durumu
Mesut Çaça
mesudcaca23@gmail.com
YAZIK OLDU BİZE
11/05/2013

Ya eyyuhel Müslimun!

Ne oldu bize? Şöyle bir arkamızı dönüp de hakikat penceresinden HAK'in rizasina uygun bir şekilde kendimize bakmak gerekir. Çünkü yalnış giden bir şeyler var onları düzeltmek gerekir. Hem suale el-cevap gerekir. Ne oldu bize? Ne oldu da biz bu hale geldik? Ne oldu da bize biz parçalanıp bölündük? Ne oldu da bize biz ALLAH'in ayetlerini görmezden gelmeye başladık? "O"(c.c) ALLAH'in ipine hep beraber topluca sımsıkı sarılın dedi de biz gevşedik tefrikaya düştük? Ne oldu bize ki biz zalimin zulmüne sessiz kaldık, dilsiz şeylanlardan olduk, müşriklere meyledenlerden olduk, düz yoldan giderken sapanlardan olduk, HAK'ka yürürken HAK'tan ayrilanlardan olduk harbiden ne oldu bize? Biz insanlığımizi kaybettik, insiyatifimizi kaybettık ve islamlığımızı da. Peki neden? Neydi bunun sebebi? Bizi sürekli uçuruma sürükleyen neydi öyleyse? Halen sorulara cevap aramak istemez misiniz?Akletmez, tefekkur etmez, tedebbur etmez, tezekkür etmezmisiniz? Aklınızdaki istifhamlari ve müphematlari gidermek istemez ve bu sebeble çaba harcamaz misiniz?

          Evet evet haklısiniz bende biliyorum bir çok soru işaretini kullandıgimi. Zaten akla soru sorulmayinca akıl kıyam etmezmiş. Hem akıl kıyam etmeyince insan iman etmezmiş. İnsan iman etmeyincede beş para etmezmiş. Zaten peygamberde şahittir bu olaya. Zaten 'O'nu(s.a.v) buydu yürüten Hiraya... Hem zaten dert olmayınca derman aranmaz, susamayınca insan su aramazmiş. Teşhis yapılmadan da tedavi uygulanmazmiş.

     Bize ne oldu biliyor musunuz dostlar? Bizler ne zaman ki ikradan ayrıldık işte o zaman kendimizi okuyamadik. Bizler ne zaman ki Kur'andan ayrıldık işte o zaman bizi kuran Kur'an değil başkası/ları oldu. Bizler kendimizi okuyamayınca olaylarıda zaten okuyamadik/zdikda . İşte böyle olunca taraf olduk taraf olunca da bertaraf olduk. Ne zaman ki ideolojilerimizi yoldaş edindik işte o zaman hakikat üzerine perdeler çektik. Biz ne zaman ki izimleri yandaş edinip fikir dünyamızda onlarada kucak açtık işte o zaman HAK'tan bihaber olduk. Aslında HAK'ka yürümeliydi yürekler ama biz HAK'dan yürüdük(ayrıldık)! Biz ne zaman ki ihvanimizi terk ettik işte o zaman yekvücudluktan çıktık. Ne zaman ki terk-i cem eyledik işte o zaman ayetleri hunharca çiğnedik. Peki aslında olması gerekenler, bizden istenilenler, bizden beklenilerler bunlar miydi? Elbetteki hayır bunlar değildi. Neydi o zaman? Kur'ani gönül tahtına oturtmaktı mesela, Resulu hakkıyla sevmekti mesela (ki bunun yolu Resulu anlamaktan geçer). Güneşin doğduğu yöne dönmek ve batıya! sırt çevirmekti mesela. Aslında kimler gibi olabilmekti; Mus'ab bin Umeyr misali; kardeşini terk edip mü'minleri kardeş edinmekti. Hanzala gibi olabilmekti mesela; eşini kaybetme uğruna terk edip mü'minleri yalnız bırakmamakti.

Velhasili kelam şair derdiya hani;'Ne olduysa bize azar azar oldu.' ve böyle olunca Yazık Oldu Bize.2878 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Farklılıklarımız Zenginliğimizdir - 29/06/2016
Farklılıklarımız, fark yaratmalı, heyecan oluşturmalı, ufuk açmalı, düşünce geliştirmeli, çözüm üretmeli yani hayata dair, insanlık için bir umut olmalıdır.
İNSANIN ACI KAYBI - 11/05/2016
İnsanlığın gidişiyle ruhunu kaybeden insanlar ne yapacaklarını bilemez hala geldiler. Biraz robotlaştılar sonra monotonlaşmaya başladılar. Biraz vahşileştiler sonra vaveylalar kopartmaya başladılar.
Sabır Denizi - 12/11/2014
Su sabrın simgesi, istiridyenin yurdudur. Su olmasaydı inci de olmazdı. Sabırlı ol ki, istiridye gibi inciler yapasın…