1 Ayet 1 Hadis
Takvim
Hava Durumu
Mesut Çaça
mesudcaca23@gmail.com
Farklılıklarımız Zenginliğimizdir
29/06/2016

 

İnsanların çoğalıp,  insanlığın azaldığı modern dünyada müslümanlar varlık mücadelesi vermektedir. Her geçen gün imtihanın zorlaştığı ve düşüncelerin biraz daha yozlaştığına şahitlik ediyoruz. Gün geçmiyor ki İslam ailesinde yeni bir tartışma ortaya çıkmasın. Yeni bir yıkıma ve yeni bir kıyıma sessiz çığlıklarımızla uyanmayalım. Fıkhî tartışmalar çığırından çıkartılmakta, Tv. programları propagandaya dönüştürülmekte, eleştiriler ultimatom niteliği taşımakta. Karizmatik liderlerin, hocaların, imamların ve mollaların takipçileri hazır olda beklemekte “Vur de vuralım, söv de sövelim, sev de sevelim hatta öldür de öldürelim komutanım”  emrini gözlemekte.  Bu yıkım/kıyım devam ederken insanlar can çekişmekte, insanlık tarihin arka sayfasına doğru yolculuk etmekte taze çiçeklerimiz solmakta, yeni filizlerimiz toprağın altında kurumakta. Kimsesizler yardım beklemekte, yetimlerimiz bir tebessüm gözetmekte analarımız bir umut sesi işitmek istemektedir.

Şeriati’nin dediği gibi “ Komşunun evi yanarken seni ibadete çağıran haindir.” Müslümanların öncelikli mes’elelere önem vermesi gerekirken teferruata takılıp kalması, kendisini bir türlü aşamaması, “ enel hak”  anlayışından vazgeçememesi geleceğimize açılan pencereleri bir bir kapatmakta aydınlık yarınlarımızı karartmaktadır. Bu durum sadece bugünümüzle alakalı değil, yarınımızla yani geleceğimizle yani gençlerimizle ez cümle varlık mücadelemizle alakalıdır.

İnsanın, doğası gereği faklı olması farklı düşünmesi, farklı pencereden hayata bakması kadar normal bir şey olamaz. Aynı gelişim sürecinden geçen insanların, parmak uçlarının, ten renklerinin, göz yapılarının v.b şeylerinin farklı olması nasıl doğalsa fikirlerimizin de farklı olması bu kadar doğal olmalı diye düşünüyorum. Farklılıklarımız, fark yaratmalı, heyecan oluşturmalı, ufuk açmalı, düşünce geliştirmeli, çözüm üretmeli yani hayata dair, insanlık için bir umut olmalıdır. Ayrıştırmamalı, ayrılık oluşturmamalı, nifak sokmamalı, fitne saçmamalı, gündem değiştirmemeli, kırmamalı ve kardeşliğimize gölge düşürmemelidir.

Hz. Kur’an’ın ifadesiyle “ Müslümanlar birbirine karşı merhametli inkarcılara karşı sert ve katı olmalıdır.”  Birbirimize kızdığımız kadar birbirimizi eleştirdiğimiz kadar bizden olmayanlara kızmıyor ve onları eleştirmiyoruz. Birbirimizle o kadar çok uğraşıyoruz ki ne küffara vakit ayırıyoruz nede onlara iş bırakıyoruz. Onların bize yapmadığını hatta yapamadıklarını kendi kendimize yapıyoruz. Kendi elimizle kendi kuyumuzu kazıyoruz. Bizler böyle yaptıkça rengimiz soluyor kokumuz gidiyor rüzgarımız bitiyor. Gücümüz kayboluyor, kardeşlerimizde kardeşliğimizde ölüyor.

Sonuç olarak ümmet coğrafyasının üzerinde esen rüzgar kan kokarken ve yaşadığımız topraklarda yiğitlerimiz can verirken bir vücudun azaları gibi birbirimize kenetlenmeliyiz. Birbirimize örtü olmalı hatamızı düzeltmeli eksikliklerimizi görmezden gelmeliyiz. Doğası gereği, düşünen insanları hakir görmekten, onları yaftalamaktan ve onları karalamaktan uzak durmalıyız. Faklı şeyler üretenlere savaş açmamalı, düşüncesine katılmıyorsak ‘sana selam olsun’ söyletip geçmeliyiz. Ufak fıkhi ve siyasi farklılıkları itikatsal mevzuuymuş gibi görmemeli ve böyle değerlendirmemeliyiz. Kendi elimizle Allah’ın rahmetini ve merhametini kendimiz dışındakilere kesme gibi bir hadsizliğe kalkışmamalı her daim birbirimize karşı merhametli olmalıyız. Ve en önemlisi faklılıklarımızı birbirimizi tamamlayan zenginlik olarak görmeliyiz.

 

Hayat sadece siyah ve beyazdan ibaret değildir Aziz.

Hayat zannettiğin gibi sadece senin doğrularınla varlık bulmuş da değildir.

Senin gölgen dahi ten renginden farklıdır farkında mısın sen Aziz?

Farlılıkları zenginlik olarak gördüğün müddetçe hep aziz olasın sen Aziz.

                                                                                        2360 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNSANIN ACI KAYBI - 11/05/2016
İnsanlığın gidişiyle ruhunu kaybeden insanlar ne yapacaklarını bilemez hala geldiler. Biraz robotlaştılar sonra monotonlaşmaya başladılar. Biraz vahşileştiler sonra vaveylalar kopartmaya başladılar.
Sabır Denizi - 12/11/2014
Su sabrın simgesi, istiridyenin yurdudur. Su olmasaydı inci de olmazdı. Sabırlı ol ki, istiridye gibi inciler yapasın…
YAZIK OLDU BİZE - 11/05/2013
Velhasili kelam şair derdiya hani;'Ne olduysa bize azar azar oldu.' ve böyle olunca Yazık Oldu Bize.