1 Ayet 1 Hadis
Takvim
Hava Durumu
Ersin ERYILMAZ
ersiner23@gmail.com
Besmeleli Yaşamda Laikliğe Yer Yoktur! *
06/01/2012

“Yaratan Rabbinin adıyla oku!” (Alak:1)  

Her şeyi yoktan var eden ve insanı yeryüzünün halifesi kılan Yüce Allah’ın insanlığa son sözlü müdahalesi bu ayetle başlamıştır.

Alemlere rahmet olarak gönderilen Nebi’ye verilen ilk emirdir bu.

Yaratan Rabbinin adı ile okumak!

Bu, Hz. Muhammed (as) için Allah adına yaşanan bir sürecin başlangıcıdır.

Bu emirden sonra O (as), Allah adıyla başlamış, Allah adına işlemiş, Allah için yaşamıştır.

 

Vahiy ilk emriyle insanlık için yaşam rotasını böyle çizmiştir.

Yani vahiy, “Besmeleli bir yaşamı” öngörmektedir.

Nüzul sırasına göre ilk emri bu olan Kur’an’ın, tertip sırasına göre de ilk ayeti “besmele”dir. Ve Tevbe Suresi hariç her suresinin başında besmele vardır.

Bundan dolayıdır ki her işine Allah’ın adıyla başlayan Rasul (as), “Allah’ın adıyla başlanmayan her işin sonu kesiktir” (İbn-i Mace) buyurmuştur.

 

Allah ve Rasulü (as) Allah adıyla yaşanan “besmeleli bir hayatı” emretmektedir.

 

Besmele (Allah’ın adı ile başlamak), tek başına hayatı ibadet kılmaya muktedir olan bir İslami prensiptir. Öyle ki her işine “Allah’ın adıyla başlamayı” itiyat haline getirmiş olan bir mü’min için;

 

Besmele bir kalkandır. O’nu bütün haramlardan korur. Zira Allah’ın Kur’an’da açıkça yasakladığı bir işe “Allah adıyla” başlamak insanı küfre sokar.

 

Besmele mübahları salih amel kılandır. Meşru (yemek-giymek-yürümek gibi) mübah şeyler bile Allah’ın adıyla başlandığında, O’na yaklaştıran bir salih amel halini alır.

 

Besmele hayatı yaratılış amacına kavuşturandır. Zira Allah-u Teala şöyle buyurur: “Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” (Zariyat:56). Her işine Allah’ın adıyla başlayan insan, Allah’ın rızasını hayatının merkezine yerleştirip O’nun hudutları dahilinde yaşayarak hayatını bir bütün olarak ibadet kılar.

 

Besmele, Allah merkezli bir yaşamı dizayn eder. Besmeleli bir hayatı benimsemek, Allah’ı yaşamın her alanına müdahil kılmak demektir. Bu ise, en öz tanımla ‘dinin yaşamda belirleyici olmasını reddetmeyi’ ifade eden laisizm ile taban tabana zıt bir durumdur. Dolayısıyla Kur’an, daha ilk suresi olan Fatiha’nın ilk ayetinde, besmeleli bir yaşam ilkesini ortaya koyarak, Allah’ı yaşamdan dışlayan laik tasavvuru reddetmektedir. Ondan sonra gelen tüm ayetleriyle Kur’an, Allah’lı bir yaşam dizaynı için, aklı ve kalbi bilinçle inşa eden, bireysel ve toplumsal hayatı tüm boyutlarıyla düzenleyen hakikat ve ilkeleri içermektedir.

 

Vahiy, Allah rızasını yaşamın merkezine, Allah’ın kurallarını yaşamın her alanına yerleştirerek insanı Allah’a bağlamak için levh-i mahfuzdan uzatılan bir  “hablullah’il metin (sapasağlam bir ip)”tir. Vahye iman eden ve bu ipe tutunan bir insan için Allah’ın müdahil olmadığı bir yaşam asla mümkün değildir. O, hayatı besmeleli bir şekilde yaşamak zorundadır.

Besmeleli bir yaşamda ise, varlık sebebi bu bağı koparmak olan laikliğe yer yoktur! 

*Not: Bu yazı 31.05.2009 tarihinde Ajans7/24 isimli internet sitesinde yayınlanmıştır.


4707 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Fitne Ateşi - 01/09/2015
“İnsanların ellerinin kazandıklarından dolayı karada ve denizde fesat çıktı. Umulur ki dönerler diye, (Allah) yaptıklarının bazılarını böylece onlara tattırmaktadır.” (Rum-41)
Ne Oldu Bize? - 14/01/2014
Ne Oldu Bize?
Hani Söz Vermiştik?... - 31/10/2011
Hani, sözümüz vardı. Sözün bir köz gibi yürekleri dağladığı günlerde…