1 Ayet 1 Hadis
Takvim
Hava Durumu
Tahsin KAZAN
tkazan12@hotmail.com
İLGİNÇ BİR EVLİLİK
02/03/2013

    İbni Ebi Veda' anlatıyor ; ben Mescidi Nebevi'nin müdavimlerinden idim.Said b. Müseyyib'in ders halkasında oturup ders alırdım.İnsanların bu derse katılmaları için özel çaba gösterirdim.Birkaç gün derse katılmamıştım.İbni Müseyyib rahatsız olduğumu düşünmüstü ki sorma ihtiyacı hissetmemişti.Sorduğu insanlardan da tatmin edici bir cevap alamamıştı.

     Günler sonra mescide girdiğimde büyük alim,ayağa kalkıp beni kapıda karşıladı.Ban '' Ey Ebu Veda'nın oğlu nerdesin?'' dedi.Ben, eşimin vefat ettiğini,bu nedenler uzun bir süredir derslere katılmadığımı belirttim.''Keşke haber verseydin de biz de cenazesine katılır, taziyende bulunurduk ''dedi.''Allah razı olsun''dedim,ayrılmak için izin istedim.Fakat O,izin vermedi.İnsanlar dağılınca bana,''Kardeşim evlilik husundaki düşüncen nedir?''Ben de,''Allah sana merhamet etsin.Yetim olarak büyüyen insana kim kızını verecek Ya Üstat!''dedim.Gerçekten yoksul biri idim.Zira o gün bile 2-3 dirhemden daha fazla bir param yoktu.Aramızda gelişen bu diyalog üzerine İbni MÜseyyib 'Evladım sana ben kızımı vereceğim.''dedi.Bu cümle karşısında dilim tutuldu.''Sen,sen,sen''dedim.''Bana kızını vereceksin öyle mi?''Bana Efendimiz'in bir hadis-i şerifini aktardı:''Kızınızı istemeye gelen kişinin ahlak ve dini yaşantısını beğendiğinizde kızınızla evlendiriniz''.''Sen! Ey İbni Veda! Ahlakını ve dindarlığını beğendiğim kişisin.'' İbni Müseyyib, bunları söyledikten sonra,uzaktan bekleyenleri çağırarak Allah'a hamd,Resulüne selat-u selam getirerek söze başladı.Şahidlerin huzurunda nikahımı akd etti.Mehir olarak sadece iki dirhem belirtmişti.Şaşırmıştım.Aman Allahım! Aklımı kaybedeceğim.

   O gün oruçlu idim.Bir an evvel eve dönmeyi istedim.Oruçlu olduğumu unutmuşum.Tabiri caiz ise sokaktayım.Akşam ezanı okununca namazımı eda ettim.Biraz ekmek ile yağı sofraya koydum.Bir-iki lokma almıştım ki kapım çalındı.''Kim o?''dedim.''Said'im.''dedi.Aklıma Said bin Müseyyib dışında ne kadar Said varsa geldi.Kapıyı açtım.Bir de ne göreyim.Eyvah!Gelen Said bin Müseyyib'den başkası değildi.Acaba evliliğimde bir sıkıntı mı doğmuştu.Utanarak dedim ki:''Ey Muhammed'in babası!Haber verseydin ben gelirdim.''Bunun üzerine İbni  Müseyyib ''Aslında benim sana gelmem gerekirdi.Neden geldiğimi sormayacak mısın?'' dedi.''Buyurunuz efendim,emrniz?''dedim.Bunun üzerine ibni Müseyyib  ''Bugünden itibaren kzım İslam şeriatına göre kızınız olmuştur.Yalnız başınıza olduğunuzu da biliyorum.Eşinden ayrı sabaha girmenin doğru olamayacağını düşünerek kızımı size getirdim.''Sonra arkasında saklanan kızına dönerek ''Evladım,eşini evine Bismillah diyerek gir!'' Said bunları söyleyerek ordan ayrıldı.Eşim utanarak eve girdi.Ben ise dona kalmıştım.Adete dilimi yutmuş,lal olmuştum.Nasıl olduysa dama çıkarak''Ey komşular gelin Said bin Müseyyib'in kızı bizdedir!''dedim.Komşu bayanlardan birkaç kişi eve gelince anneme haber vermek için evden çıktım.Anneme müjdeyi verdim ama yaşlı kadını inandıramamıştım.Annem,''Said bin Müseyyib, Velid b.Abdulmelik'in istediği kızı sana mı vermiş,inanmam.''dedi.Annemlerin oturduğu ev uzak olmadığı için eve geldik.Annem,eşimi görünce ''Oğlum!''dedi.''Bu kızı bana vermezsen sana hakkımı helal etmem.Gelin hanım benim evimden düğün yapılarak alınacaktır.'' Üç gün sonra düğün yapıldı.İbni Ebi Veda eşini şu şekilde anlatmaktadı:Eşim Medine'nin en güzel kadını,Allah'ın kitabını en iyi bilen ve Hadis rivayetinde maharetini konuşturan ve eşler arası hukuka en fazla riayet eden bir hanımefendidir.Evliliğimizin üzerinden bir kaç gün geçmesine rağmen genç gelinin ailesinden hiç kimse ziyaretimize gelmemişti.Bir gün derse gittim.Eşimin babası''Eşini nasıl buldun?''dedi.Ben de,''Efendim,Allah'a hamd olsun eşim,düşmanı üzecek dostu seveindirecek özelliklere sahiptir.''dediö

   Fazla söze ve yoruma ne hacet.İbni Müseyyib gibi bir baba,onun kızı gibi bir eş,İbni Ebi Veda' gibi bir beyefendi toplumu yeniden inşa etmek için gerekli değil midir sizce?...1780 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ŞEHİD SAHABİ HUCR BİN ADİY - 13/05/2013
Onlar; kutlu Peygamberi ilahi yolculukta yalnız bırakmayanlardır. Onlar; nebevi mektepte insanlık eğitimini alanlardır. Tıpkı İsa’nın havarileri gibi Ensarullah sıfatına haiz olan bir taifedir. Onlar; Resulullah’ı canlarından aziz bilenlerdir.
ŞEHİD SAHABİ HUCR BİN ADİY - 13/05/2013
Onlar; kutlu Peygamberi ilahi yolculukta yalnız bırakmayanlardır. Onlar; nebevi mektepte insanlık eğitimini alanlardır. Tıpkı İsa’nın havarileri gibi Ensarullah sıfatına haiz olan bir taifedir. Onlar; Resulullah’ı canlarından aziz bilenlerdir.
Davetçi Gençlerin Örneği:Mus'ab - 15/04/2013
Mekke’nin en şık giyinen gençlerinden biridir Mus’ab. Elbette onun güzelliği sadece üzerindeki elbisenin sırrı değildir
ÖMER GİBİ OLMAK - 28/01/2013
...
ZAMANI İDARE ETME SANATI - 07/01/2013
...
ÖRNEK KADIN FATMA - 22/12/2012
...
SURİYE ÖRNEĞİNDE ULU’L EMRE İTAAT - 06/12/2012
..
GAZZE ONURUYLA DİRENİYOR - 27/11/2012
...